Vše, co potřebujete vědět, než si koupíte pastely

pastely vysypané

Na trhu najdete celou řadu typů pastelů – tvrdé, olejové, suché, v tužce – a každý z těchto typů má své jedinečné vlastnosti a specifika. V tomto článku se s nimi seznámíme, abyste věděli, co všechno byste měli zvážit, když si budete pastely kupovat.

Pastely jsou úžasné v tom, že jimi dokážete vytvořit nádherně barevné obrazy bez použití štětců, vody nebo ředidel. Stačí vám jen krabička pastelů, blok s papíry a fixativ (nebo lak na vlasy) a můžete vyrazit do terénu a začít tvořit. Nemusíte s sebou tahat žádné hromady těžkých věcí. Práce s pastely je navíc velice rychlá – žádnou jinou technikou nedokážete tak rychle vytvořit pěkně sytě barevný obraz jako právě s nimi.

Pastely se vyrábějí podobně jako křídy smícháním suchého pigmentu a malého množství pojiva v hustou hmotu, která se vytvaruje do tvaru tyčinek a nechá se uschnout. Díky tomu, že obsahují veliké množství pigmentu, dávají tak intenzivní barvy jako málokteré jiné médium.

I když jsou velmi „obyčejné“, jejich použití je velmi univerzální. Jak uvidíte níže, existují čtyři základní typy pastelů, které můžete použít celou řadou způsobů a docílit mnoha různých efektů. Suché a olejové pastely mají máslovou nebo voskovou texturu, která umí vypadat podobně jako třeba olejomalba. (Mimochodem, když pomocí pastelů zabarvíte celou plochu podkladu, jde vlastně o MALBU pastelem. Pokud si ale pořídíte tvrdší pastely, kterými se dají dělat tenčí čáry a preciznější detaily, a necháte části podkladu prosvítat, pak vytvoříte KRESBU pastelem.)

Díky této univerzálnosti můžete pastely použít ke ztvárnění celé řady témat a žánrů:

lesnicesta 

Kvalita pastelů

Aby vám pastely pěkně barvily, je dobré investovat do kvalitní sady. Levné barvy obsahují více pojiva a méně pigmentu, takže hůř barví a nedocílíte s nimi tak pěkných výsledků. Takže doporučuji – určitě si pastely nekupujte v žádné akci v hypermarketu :-).

Míšení

Pastely se sice dají celkem pěkně míchat, ale přesto se nemísí tak snadno jako tekuté barvy. Proto se vyrábějí v široké škále barev.

Dají se koupit buď v sadách, nebo jednotlivě. Pokud s pastely začínáte, pravděpodobně nevíte, jaké barvy byste asi upotřebili nejvíc a jaké třeba vůbec, takže je lepší koupit si pro začátek sadu a k ní si postupně podle zkušeností z praxe dokoupit odstíny, o kterých budete cítit, že je potřebujete. Každopádně si kupte spíše větší sadu – alespoň 24 barev, lépe 36 nebo i více.

Typy pastelů

Jak už jsem zmínila, existují čtyři hlavní typy pastelů: suché (někdy též nazývané měkké nebo prašné), tvrdé, olejové a pastely v tužce. Všechny jsou tvořeny velkým množstvím pigmentu ve tvaru tyčinky, ale liší se druhem pojiva, díky kterému pigment drží pohromadě.

Suché pastely, tvrdé pastely a pastely v tužce používají všechny jako pojivo gumu či pryskyřici a díky tomu se dají vzájemně mísit a používat společně v jedné malbě či kresbě.

Na druhou stranu olejové pastely používají jako pojivo olej a vosk, což jim propůjčuje unikátní texturu podobnou olejomalbě, ale zároveň to znamená, že se nedají mísit s ostatními typy pastelů.

Pojďme se teď na jednotlivé typy pastelů podívat blíže.

Suché (též měkké nebo prašné) pastely

Suché pastely jsou tradiční a zároveň nejčastěji používané pastely. Vyrábějí se ve formě válcových tyčinek, které obsahují pigment ve vysoké koncentraci a jen nepatrné množství pojiva (gumy). Díky tomu jsou velmi křehké, ale zato mají nádherně intenzivní barvy.

kridy-prasne-umelecke-koh-i-noor-extra-soft-24-ks-8554-original

Díky své křehkosti a práškovité textuře se dobře mísí (k míchání a roztírání se používají prsty :-), takže komu nevyhovuje představa, že bude mít zamazané ruce, nebo kdo má suché ruce či ekzém, suché pastely pro něj asi nebudou dobrá volba) a vrství a dobře se s nimi docílí efektů podobných malbě. (Pamatujte na to, že při práci s nimi vzniká velké množství barevného prášku, takže si zakryjte stůl nebo si – kreslíte-li venku na klíně – vemte staré oblečení. Barvy jdou většinou vyprat, ale znáte to…) Pomocí jejich hran můžete kreslit i jemnější linie, ale většina umělců používá na detailnější práci tvrdé pastely nebo pastely v tužce.

Suché pastely se vyrábějí v široké škále barev – nejširší ze všech typů pastelů – někteří výrobci nabízejí až 500 odstínů!

Každý výrobce používá trošku jinou výrobní recepturu, což má vliv na to, jak snadno pastely malují, jak moc se drobí a jak snadno se lámou. Možná budete muset chvilku experimentovat, než najdete značku, která vám nejlépe vyhovuje. Já osobně používám Extra Soft Pastels od Koh-i-nooru. Připadají mi v porovnání cena-výkon jako lepší volba než mnohé renomované zahraniční značky.

Tvrdé pastely

Tvrdé pastely se vyrábějí ze stejných ingrediencí jako pastely suché, ale obsahují více pojiva a méně pigmentu. Následkem toho nemají tak intenzivní barvy, ale zato se tak snadno nedrobí a nelámou.

tvrdé pastely

Díky tomu se hodí ke kresebnějším technikám – můžete s  nimi nakreslit i tenčí linie a drobnější detaily. Obvykle bývají hranaté a dají se seříznout nožem do špičky. Větší plochy nakreslíte naplocho.

Pomocí tvrdých pastelů můžete nakreslit celý obrázek, ale většina umělců používá tvrdé pastely spíše v kombinaci s měkkými – na úvodní skicu a pak v závěru na drobné detaily.

Tvrdé pastely se nevyrábějí v tolika odstínech jako měkké, ale i tak jich výrobci mají poměrně dost.

Pokud se rozhodujete mezi tvrdými a měkkými pastely, záleží na tom, o jaké technice uvažujete. Pro úplné začátečníky doporučuji investovat spíše do měkkých. K nim si přikupte pár jednotlivých tvrdých pastelů na vyzkoušení a na malé detaily.

Osobně používám tvrdé pastely Gioconda opět od Koh-i-nooru.

Pastely v tužce

Pastely v tužce jsou skvělé na detailní práce. Používají se podobně jako běžné tužky nebo pastelky, jen s tím rozdílem, že ve dřevě nenajdete tuhu, ale tenkou tyčinku pastelu o tvrdosti někde mezi tvrdými a měkkými pastely.

kridy-prasne-umelecke-koh-i-noor-gioconda-v-tuzce-24-ks-8828-original

Pastely v tužce jsou samy o sobě poměrně univerzální a dají se použít samostatně, ale mnoho umělců je používá v kombinaci s jinými typy pastelů (kromě olejových). Mísí se úplně stejně jako ostatní typy pastelů a údajně se s nimi dá pracovat i za mokra (nezkoušela jsem). Můžete je ostřit (žiletkou nebo nožem, ořezávátko obvykle nefunguje – pastel se láme) a kreslit přesné detaily nebo naopak čáry rozmazávat. Mnoho umělců je používá také na prvotní náčrty.

Jsou hodně pohodlné, protože z nich není tolik prachu a nepořádku jako z měkkých pastelů. Můžete s jejich pomocí bez velké přípravy a následného úklidu vytvářet rychlé, spontánní kresby, a přesto si užívat příjemného charakteru pastelů. Takže pokud se vám nelíbí představa umazaných rukou, pastely v tužce jsou dobrá volba.

Většina výrobců nabízí kolem osmdesáti odstínů pastelů v tužce, které si opět můžete koupit individuálně nebo v sadách. Doporučila bych začít zakoupením malé škále jednotlivých odstínů, na kterých si práci s pastely v tužce vyzkoušíte, a později si třeba koupit větší sadu nebo větší vlastní škálu barev. Osobně vám žádné pastely v tužce nedoporučím, neb je nepoužívám, takže by to byla neověřená rada a takové bych nerada dávala.

Olejové pastely

Pokud se vám líbí charakter a univerzálnost olejových barev, ale zároveň nemáte rádi zápach terpentýnu a nelíbí se vám, že byste potřebovali tolik nejrůznějšího vybavení, pak si olejové pastely zamilujete.

sennoil48_lge

Olejové pastely mají obvykle formu válcovitých tyčinek podobně jako suché pastely, jen jejich pojivem není guma, ale vosk a olej. Tento zdánlivě nepodstatný rozdíl jim propůjčuje specifickou konzistenci a vlastnosti, které ostatní typy pastelů nemají.

První rozdíl spočívá v tom, že olejové pastely se nedrobí, nerozmazávají, nelámou a nepráší. Přesto obsahují podobně vysoké množství pigmentu a dávají jasné, intenzivní barvy.

Jsou také stabilnější než suché pastely a nevyžadují fixativ, takže se obrázky snáze transportují.

Od ostatních pastelů je odlišuje také to, že mají voskovou konzistenci. Dají se roztírat po podkladu podobně olejová barva a dají se jimi vytvářet tlusté tahy máslovitého charakteru. Můžete je roztírat rukama nebo s pomocí štětce a terpentýnu.

Proč jsou tedy populárnější suché pastely? Olejové pastely se na rozdíl od suchých pastelů tak dobře nemíchají a nejsou kompatibilní s dalšími typy pastelů. To znamená, že detailní práce jsou poněkud obtížné, a proto se olejové pastely hodí na větší díla.

Olejové pastely si můžete podobně jako jiné typy barev koupit v umělecké a studiové kvalitě, jednotlivě nebo v sadách. (Podotýkám, že levné barvy mívají spíše konzistenci školních voskovek a o roztírání, o kterém jsem před chvílí mluvila, si můžete nechat zdát. Osobně se mi nejvíce osvědčila značka Sennelier (viz obr. výše), tyto pastely jsou nádherně měkké a dobře se s nimi pracuje.) Výrobci obvykle nabízejí výrazně méně odstínů než u suchých pastelů – většinou kolem osmdesáti.

Tak to byly základní informace o pastelech. Doufám, že vám pomohou v rozhodování o nákupu, a přeju příjemné tvoření.

Pokud byste si chtěli pastely osahat a získat podrobnější informace o práci s nimi, doporučuji vaší pozornosti kurz Suchý pastel, odkud si i začátečník odnese takovéhle krásné obrázky:

   

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Tipy a triky mailem

    Kreslíte či malujete a chcete se rozvíjet? Když mi zanecháte mailovou adresu, budu vám cca 1× měsíčně posílat mail s užitečnými tipy pro kresbu a malbu a informací o případných kurzech, které by vás mohly v tvorbě posunout dál. Z odběru mailů se můžete kdykoli odhlásit. Aby vám maily nepadaly do spamu, nezapomeňte si přidat do adresáře mou adresu hanka@malujemesusmevem.cz.

  • Aktuální info o kurzech

    Chcete dostávat informace o nově vypsaných živých kurzech? Zaregistrujte se níže. Aby vám moje maily nepadaly do spamu, nezapomeňte si do adresáře přidat mou mailovou adresu hanka@malujemesusmevem.cz.