Umění přestat

Pokud jste u mě byli někdy na kurzu, množná jste ode mě slyšeli větu „Uměním umělce je i umět přestat“.

To je totiž velká pravda. Spousta lidí říká, že obraz jeden den „dokončí“, a pak kolem něj ale ještě měsíc nebo i déle krouží a tu dodělá čárečku, tam dodělá tečku, tu něco smaže, tam něco přidá. A mnohdy tím obrázek třeba i zkazí, protože výsledek pak vypadá moc dokonale, moc vyumělkovaně.

Ony totiž všechny ty nedokonalosti dodávají obrazům onen punc uměleckého rukodělného výtvoru a když ho těch nedokonalostí zbavíme, obrázek se najednou stává studeným, sterilním, nicneříkajícím. Je proto mnohem zajímavější, když necháme obrázek vlastně tak trochu nedodělaný, protože pak může divákovi říct trochu i něco o nás samých. Dokonalá vymazlenost vůbec není zapotřebí, mrkněte třeba na tento obrázek vlčího máku:

Je prostě nádherný, autentický, šmrncovní.

Takže pokud máte tendenci usilovat o absolutní dokonalost svých výtvorů, zkuste pro jednou tohle nutkání překonat a vyzkoušet si něco „odfláknutějšího“. Uvidíte sami, že to vůbec není špatné. Velkou výzvou je najít si na internetu nějaký opravdu jenom „nahozený“ obrázek a pokusit se ho VOLNĚ napodobit. Slovo volně je opravdu důležité, často se na kurzech setkávám s tím, že účastníci si vezmou takovouhle letmo namalovanou předlohu, a pak se snaží křečovitě napodobit každý tah původního autora. Tím se ale úplně vytrácí autenticita. Lepší je zkusit namalovat pouze jakýsi svůj dojem z původního díla.

Takže to je moje výzva pro vás pro nadcházející dny. Vyzkoušejte.

Mějte se krásně a pokud vám to nepůjde, můžeme to společně vyzkoušet na některém z mých kurzů.

 

  • Nejnovější příspěvky

  • Rubriky

  • Ebook Už se nebojím kreslit a tipy a triky mailem – zdarma

    Toužíte kreslit, ale nevíte, jak na to? Máte pocit, že jste to nikdy neuměli?
    Zbavte se svých starých bloků a naučte se základům kreslení s pomocí tohoto ebooku a návazných tipů a triků pro kresbu/malbu mailem zdarma.

  • Aktuální info o kurzech

    Chcete dostávat informace o nově vypsaných živých kurzech? Zaregistrujte se zde: