Znáte sépii?

Že je sépie mořský živočich, to asi víme všichni. Ne každý už ale ví, že slovem sépie se zároveň označují hnědé křídy, původně získávané pálením sépiových kostí, dnes vyráběné z oxidu železa. Používají se ke kreslení na papír nejlépe s nehladkým povrchem. Mají hnědočernou barvu.

Velmi podobné sépiím jsou rudky, které mají červenější odstín.

Sépií i rudkou se kreslí velmi podobně jako uhlem – dá se využívat hrot i plocha tuhy. Po nanesení na papír se barvy fixují fixativem, lze je ale také poměrně snadno rozmývat vodou a docílit tak jemného a příjemně měkkého stínování jako třeba u krabičky s mašlí na obrázku výše.

Doporučuji vyzkoušet, zejména fáze rozmývání vodou je velmi zábavná a díky rozmytí snadno dosáhnete velmi profesionálního vzhledu obrázku.

Pokud byste si na sépii netroufali sami, ale měli jste chuť i přesto tuto techniku vyzkoušet a zároveň si více upevnit schopnost kreslit podle předlohy, čas od času dělávám minikurz kresby podle skutečnosti pomocí této techniky. (V případě zájmu se mi ozvěte mi mailem na hana.dankova@volny.cz.)

Mějte se krásně a malujte s úsměvem :-).

Hanka

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Tipy a triky mailem

    Kreslíte či malujete a chcete se rozvíjet? Když mi zanecháte mailovou adresu, budu vám cca 1× měsíčně posílat mail s užitečnými tipy pro kresbu a malbu a informací o případných kurzech, které by vás mohly v tvorbě posunout dál. Z odběru mailů se můžete kdykoli odhlásit. Aby vám maily nepadaly do spamu, nezapomeňte si přidat do adresáře mou adresu hanka@malujemesusmevem.cz.

  • Aktuální info o kurzech

    Chcete dostávat informace o nově vypsaných živých kurzech? Zaregistrujte se níže. Aby vám moje maily nepadaly do spamu, nezapomeňte si do adresáře přidat mou mailovou adresu hanka@malujemesusmevem.cz.