Znáte sépii?

Že je sépie mořský živočich, to asi víme všichni. Ne každý už ale ví, že slovem sépie se zároveň označují hnědé křídy, původně získávané pálením sépiových kostí, dnes vyráběné z oxidu železa. Používají se ke kreslení na papír nejlépe s nehladkým povrchem. Mají hnědočernou barvu.

Velmi podobné sépiím jsou rudky, které mají červenější odstín.

Sépií i rudkou se kreslí velmi podobně jako uhlem – dá se využívat hrot i plocha tuhy. Po nanesení na papír se barvy fixují fixativem, lze je ale také poměrně snadno rozmývat vodou a docílit tak jemného a příjemně měkkého stínování jako třeba u krabičky s mašlí na obrázku výše.

Doporučuji vyzkoušet, zejména fáze rozmývání vodou je velmi zábavná a díky rozmytí snadno dosáhnete velmi profesionálního vzhledu obrázku.

Pokud byste si na sépii netroufali sami, ale měli jste chuť i přesto tuto techniku vyzkoušet a zároveň si více upevnit schopnost kreslit podle předlohy, čas od času dělávám minikurz kresby podle skutečnosti pomocí této techniky. (V případě zájmu se mi ozvěte mi mailem na hana.dankova@volny.cz.)

Mějte se krásně a malujte s úsměvem :-).

Hanka

  • Nejnovější příspěvky

  • Rubriky

  • Ebook Už se nebojím kreslit a tipy a triky mailem – zdarma

    Toužíte kreslit, ale nevíte, jak na to? Máte pocit, že jste to nikdy neuměli?
    Zbavte se svých starých bloků a naučte se základům kreslení s pomocí tohoto ebooku a návazných tipů a triků pro kresbu/malbu mailem zdarma.

  • Aktuální info o kurzech

    Chcete dostávat informace o nově vypsaných živých kurzech? Zaregistrujte se zde: