Pár tipů pro začínající malíře

Dnes mám pár užitečných tipů pro začínající malíře:

1.Malujte na základě osobního prožitku. Začátečníci často chtějí malovat něco, co je objektivně krásné. Třeba toskánskou vesničku nebo švýcarské Alpy. A to i tehdy, když na těchto místech nikdy nebyli. Jenže výsledky pak vypadají staticky, bez života. K tomu často dochází, když malujeme podle fotografií z internetu.

Určitě jste někdy na internetu viděli dokonale vyhlížející portréty známých osobností, vymazlené do posledního detailu, ale vlastně takové nějaké… mrtvé. A to je přesně ono: fotky na netu vypadají líbivě, ale když podle nich malujeme, chybí v obrázku naše osobní zkušenost, náš osobní prožitek. Když malované místo nebo malovaného člověka známe a viděli jsme je osobně nebo k nim dokonce máme nějaký vztah, hodně nám to pomůže.

Nejlepší je malovat naživo. Krajinu v plenéru, portrét podle skutečného modelu.

Další dobrý tip je zdokonalovat se v kreslení. Zvláště malujeme-li složitější témata, kde záleží na přesnosti. Při kresbě se naučíte dobře odpozorovávat a výsledek bude podobnější skutečnosti.

2.Malujte předmět svého zájmu z dostatečné blízkosti. Nemá smysl mít v obrázku veliké plochy oblohy nebo země, kde se nic neděje. Ohnisko našeho zájmu se pak utopí mezi velkými plochami nudy. Je proto dobré přiblížit se k předmětu našeho zájmu natolik, aby zabíral dostatečně velkou část plátna.

3.Začněte s menším plátnem. Začátečníky často lákají velké formáty. Ale velký formát je hodně obtížné pomalovat tak, aby obraz byl v každém místě zajímavý a neobsahoval spoustu hluchých, nudných míst. Proto je lepší začít s menšími formáty.

4.Nebojte se velkých štětců. Začínající malíři se často ostýchají použít větší štětce. Malý štětec ale svádí k tomu, abychom se příliš zaobírali detaily a obrázek vypiplali k dokonalosti, což mu ovšem ve výsledku hodně ubere na autentičnosti a naléhavosti prožitku. Takže doporučuji větší plochý štětec, a to i na malé plátno. Výsledky jsou působivé:

Vyzkoušejte a uvidíte.

  • Nejnovější příspěvky

  • Rubriky

  • Ebook Už se nebojím kreslit a tipy a triky mailem – zdarma

    Toužíte kreslit, ale nevíte, jak na to? Máte pocit, že jste to nikdy neuměli?
    Zbavte se svých starých bloků a naučte se základům kreslení s pomocí tohoto ebooku a návazných tipů a triků pro kresbu/malbu mailem zdarma.

  • Aktuální info o kurzech

    Chcete dostávat informace o nově vypsaných živých kurzech? Zaregistrujte se zde: