Na pozadí záleží

Když něco nakreslím, občas se mi stává, že se mi už vůbec nechce do pozadí. Říkám si: na pozadí přece nezáleží, pozadí je nedůležité, je „vzadu“. Jenže ona to vůbec není pravda. Na pozadí záleží, a hodně.

Pozadí tvoří „druhou polovinu“ obrazu (někdy zabírá i větší část jeho plochy). Jak tedy může být nedůležité? Když se nad tím zamyslíte, musíte uznat, že to je nesmysl. Polovička plochy obrazu přece nemůže být nedůležitá… (!) Proto je potřeba přistoupit ke ztvárnění pozadí se stejnou pečlivostí jako k popředí.

Pěkným pozadím můžeme obrázek krásně podtrhnout, nebo ho můžeme odfláknutým pozadím naopak pěkně shodit. Záleží jen na nás.

Mrkněte na obrázky koulí nahoře. Ta vlevo je celkem fajn, ale vlastně taková nijaká. Koule vpravo je v podstatě úplně stejná, ale MÁ POZADÍ. A celý obrázek je úplně o něčem jiném.

To samé platí samozřejmě i o čemkoli jiném, včetně portrétů, které kreslíme na úvodním kurzu kreslení pravou mozkovou hemisférou:

Některé obrázky ani bez pozadí nakreslit nejdou. Třeba paní Kolářová na následujícím obrázku jedné z účastnic má tak světlé vlasy, že kdyby za sebou neměla zatmavenou alespoň část pozadí, vlasy by jí na bílém papíře vůbec nebyly vidět :-).

(To je mimochodem hodně častá chyba začátečníků – snaží se „kreslit“ světlé vlasy, a ony se vlastně musí „vynechat“.)

Takže až budete příště něco kreslit, zkuste se pečlivě pověnovat i pozadí. A nebojte: pozadím obrázek určitě nezkazíte, jak si spousta začátečníků myslí. Když ho uděláte pečlivě, může to obrázku jedině prospět!

Tak vzhůru do tvoření!

Mějte pěkný den,

Hanka

  • Nejnovější příspěvky

  • Rubriky

  • Ebook Už se nebojím kreslit a tipy a triky mailem – zdarma

    Toužíte kreslit, ale nevíte, jak na to? Máte pocit, že jste to nikdy neuměli?
    Zbavte se svých starých bloků a naučte se základům kreslení s pomocí tohoto ebooku a návazných tipů a triků pro kresbu/malbu mailem zdarma.

  • Aktuální info o kurzech

    Chcete dostávat informace o nově vypsaných živých kurzech? Zaregistrujte se zde: