Na pozadí záleží

Když něco nakreslím, občas se mi stává, že se mi už vůbec nechce do pozadí. Říkám si: na pozadí přece nezáleží, pozadí je nedůležité, je „vzadu“. Jenže ona to vůbec není pravda. Na pozadí záleží, a hodně.

Pozadí tvoří „druhou polovinu“ obrazu (někdy zabírá i větší část jeho plochy). Jak tedy může být nedůležité? Když se nad tím zamyslíte, musíte uznat, že to je nesmysl. Polovička plochy obrazu přece nemůže být nedůležitá… (!) Proto je potřeba přistoupit ke ztvárnění pozadí se stejnou pečlivostí jako k popředí.

Pěkným pozadím můžeme obrázek krásně podtrhnout, nebo ho můžeme odfláknutým pozadím naopak pěkně shodit. Záleží jen na nás.

Mrkněte na obrázky koulí nahoře. Ta vlevo je celkem fajn, ale vlastně taková nijaká. Koule vpravo je v podstatě úplně stejná, ale MÁ POZADÍ. A celý obrázek je úplně o něčem jiném.

To samé platí samozřejmě i o čemkoli jiném, včetně portrétů, které kreslíme na úvodním kurzu kreslení pravou mozkovou hemisférou:

Některé obrázky ani bez pozadí nakreslit nejdou. Třeba paní Kolářová na následujícím obrázku jedné z účastnic má tak světlé vlasy, že kdyby za sebou neměla zatmavenou alespoň část pozadí, vlasy by jí na bílém papíře vůbec nebyly vidět :-).

(To je mimochodem hodně častá chyba začátečníků – snaží se „kreslit“ světlé vlasy, a ony se vlastně musí „vynechat“.)

Takže až budete příště něco kreslit, zkuste se pečlivě pověnovat i pozadí. A nebojte: pozadím obrázek určitě nezkazíte, jak si spousta začátečníků myslí. Když ho uděláte pečlivě, může to obrázku jedině prospět!

Tak vzhůru do tvoření!

Mějte pěkný den,

Hanka

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Tipy a triky mailem

    Kreslíte či malujete a chcete se rozvíjet? Když mi zanecháte mailovou adresu, budu vám cca 1× měsíčně posílat mail s užitečnými tipy pro kresbu a malbu a informací o případných kurzech, které by vás mohly v tvorbě posunout dál. Z odběru mailů se můžete kdykoli odhlásit. Aby vám maily nepadaly do spamu, nezapomeňte si přidat do adresáře mou adresu hanka@malujemesusmevem.cz.

  • Aktuální info o kurzech

    Chcete dostávat informace o nově vypsaných živých kurzech? Zaregistrujte se níže. Aby vám moje maily nepadaly do spamu, nezapomeňte si do adresáře přidat mou mailovou adresu hanka@malujemesusmevem.cz.