Iluze hloubky podruhé

iluze hloubky1

V minulém příspěvku jsem se věnovala tomu, jak dostat do černobílé kresby iluzi hloubky. Dnes bych chtěla připojit pár slov o iluzi hloubky v případě barevného obrázku.

U barevných obrázků platí samozřejmě všechno to, co jsme si říkali o obrázcích černobílých (tj. že iluzi hloubky podpoříme překryvem, zmenšující se velikostí, správnou pozicí, úbytkem detailů, úbytkem kontrastu a případně přidáním linie horizontu). Zároveň můžeme iluzi hloubky podpořit ještě pomocí těchto prvků:

1. Barva

V souladu s pravidly vzdušné perspektivy platí, že čím je objekt dál od nás, tím se jeho barva více blíží barvě pozadí, což je v krajině obvykle modrá obloha:

IMG_1932
Zelená se proto posouvá směrem k modré.
2. Sytost
Čím je objekt dále, tím méně sytá bude jeho barva. Jinými slovy, jeho barva bude méně výrazná, jásavá či intenzivní, bude zkrátka taková zakalenější, našedlejší, neutrálnější:
iluze hloubky1
3. Teplota

Červená, oranžová a žlutá jsou teplé barvy, vyvolávají v nás představu ohně. Naproti tomu fialová, modrá a zelená jsou studené barvy, vyvolávají nám v mysli představu vody.

Čím je předmět dál od nás, čím více je mezi námi a ním částeček vzduchu a tím větší na něj bude mít barva vzduchu vliv.Když je obloha modrá, barvy objektů v pozadí se budou pomalu posouvat směrem k modravému odstínu a budou tím pádem studenější.Objekty v popředí budou teplejší než objekty v pozadí, protože mezi nimi a námi se nachází menší vrstva vzduchu.Při východu nebo západu slunce to může být úplně naopak, protože barva vzduchu je teplá.

modrání dálek1
4. Světlost

V souladu s pravidly vzdušné perspektivy platí, že čím je objekt dál od nás, tím se odstín jeho barvy jeví světlejší.

IMG_1930
(Totéž platí i u monochromatických kreseb. Při kresbě tužkou můžeme v pozadí použít tvrdší tužky, které jsou světlejší – „šedivější“, tj. „méně černé“.)
Tak to bylo pár postřehů k iluzi hloubky u barevných obrázků, doufám, že vám pomohou.
Pokud byste měli chuť, přijďte si je procvičit na kurz. Fajn kurz na toto téma je Krajina olejem.
Mějte krásný den,
Hanka
  • Nejnovější příspěvky

  • Rubriky

  • Ebook Už se nebojím kreslit a tipy a triky mailem – zdarma

    Toužíte kreslit, ale nevíte, jak na to? Máte pocit, že jste to nikdy neuměli?
    Zbavte se svých starých bloků a naučte se základům kreslení s pomocí tohoto ebooku a návazných tipů a triků pro kresbu/malbu mailem zdarma.

  • Aktuální info o kurzech

    Chcete dostávat informace o nově vypsaných živých kurzech? Zaregistrujte se zde: