Míchání zelené podruhé

botič_studie3a

Dnes bych se chtěla ještě pár slovy vrátit k míchání zelené. V běžných sadách barev bývají obvykle dvě zelené: jedovatá hrášková a ještě jedovatější tmavá zelená. V minulém příspěvku jsme se zabývali tím, jak tyhle dvě jedovky upravit na něco přírodnějšího. Co když ale zelenou vůbec nemáme? Jak ji dostaneme?

Ze školy si určitě všichni pamatujete, že zelená se míchá z modré a žluté. Ale podívejte se na tenhle obrázek, kde jsem smíchala kadmium žluté světlé s ftalo modrou:

zelená2-ftalo

Vidíte, že zelená získaná z ftalo modré a kadmia žlutého je podobně jedovatá jako ty dvě z tuby. Co s tím?

Jedním z řešení je použít „špinavější“ modrou, třeba ultramarin, který má nádech do červena, takže výsledná zelená bude trochu lomenější:

zelená2-ultr

Pokud bychom chtěli nějaký výrazně přírodnější tón, můžeme zkusit smíchat žlutou s umbrou:

zelená2-umbra

No a v neposlední řadě velice neotřelých zelených tónů docílíme – pro mnohé asi překvapivě – smícháním žluté s černou:

zelená2-černá

Zejména poslední jmenovaná kombinace barev je hodně zajímavá, vyzkoušejte si ji v nějakém obrázku použít sami. Doporučuju.

Tady ještě pro porovnání všechny varianty pohromadě (pořadí umbra, černá, ultramarin, ftalo):

zelená2

Mějte krásný den a malujte s úsměvem 🙂

 

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • Tipy a triky mailem

    Kreslíte či malujete a chcete se rozvíjet? Když mi zanecháte mailovou adresu, budu vám cca 1× měsíčně posílat mail s užitečnými tipy pro kresbu a malbu a informací o případných kurzech, které by vás mohly v tvorbě posunout dál. Z odběru mailů se můžete kdykoli odhlásit. Aby vám maily nepadaly do spamu, nezapomeňte si přidat do adresáře mou adresu hanka@malujemesusmevem.cz.

  • Aktuální info o kurzech

    Chcete dostávat informace o nově vypsaných živých kurzech? Zaregistrujte se níže. Aby vám moje maily nepadaly do spamu, nezapomeňte si do adresáře přidat mou mailovou adresu hanka@malujemesusmevem.cz.