Od velkých ploch k detailům

zatisi1-3Dnes bych vám chtěla říct pár slov o tom, jak postupně budovat obraz. Na kurzech se totiž hodně často setkávám s tím, že účastníci mají tendenci zaměřovat se na detaily, začít jimi a ulpívat na nich, obrázek vlastně skládají z tisíců maličkých detailíčků a výsledný obraz pak nakonec působí rozbitě, vůbec ne jako souladící celek. Co tedy s tím?

Obraz by měl vznikat tak, že nejdřív zachytím velké plochy, a pak teprve přidávám menší a menší plošky a nakonec menší a menší detaily. Díky tomu mám možnost skončit s takovou mírou detailů, jaká je mi momentálně příjemná, nemůže se mi stát, že mám kousek obrázku vypiplaný k dokonalosti, a jinou část už třeba nestíhám nebo mě to už nebaví ;-).

Osobně si nejdřív všímám tonality, tzn. toho, kde je světlo a kde stín. Vyznačím si nejtmavší a nejsvětlejší plochy – udělám si přímo do obrázku podmalbu v podobě jakési monochromatické skicy (okrem, červeně…). Potom se zabývám základními barvami jednotlivých velkých ploch a přibližně je zachytím. Následně velké plochy rozděluji na menší a jemně upravuji barevnost jednotlivých menších plošek. No a teprve na závěr dodávám detaily. Jak už jsem řekla, míru podrobnosti volím podle okamžité nálady. Klidně můžu detailů dodat opravdu hodně. Podstatné ovšem je, že jsem vyšla z těch velkých ploch, které jsem rozčleňovala jemně odlišnými menšími ploškami. Spojit milion detailíčků do souladícího celku je mnohem obtížnější než rozdělit jednu plochu „nadřazené“ barvy nepatrným poupravním na více barevných plošek.

Mrkněte na následující obrázky zachycující tři fáze vzniku zátiší (chybí foto mimochromatické podmalby) a všimněte si, jak v obrázku postupně přibývaly detaily:

zátiší1-1

zátiší1-2

zatisi1-3

Na kurzech je tohle ulpívání na detailech částečně dáno tím, že hodně často malujeme podle předlohy, což znamená, že účastník má všechny detaily rovnou před sebou, a tak má tendenci je prostě postupně kopírovat. Jenže takhle dostane přesně onu rozbitou záležitost, která není celistvá. Proto se i v případě malby podle předlohy vyplatí představit si, jak obraz vznikal, a budovat ho úplně stejně – od velkých celků k detailům.

Tenhle postup si můžete přijít vyzkoušet třeba na kurz Krajina olejem. Těším se na vás.

Mějte krásný den,

Hanka

  • Nejnovější příspěvky

  • Rubriky

  • Ebook Už se nebojím kreslit a tipy a triky mailem – zdarma

    Toužíte kreslit, ale nevíte, jak na to? Máte pocit, že jste to nikdy neuměli?
    Zbavte se svých starých bloků a naučte se základům kreslení s pomocí tohoto ebooku a návazných tipů a triků pro kresbu/malbu mailem zdarma.

  • Aktuální info o kurzech

    Chcete dostávat informace o nově vypsaných živých kurzech? Zaregistrujte se zde: