Kouzlo podmalby pod suchý pastel

červená na papíře

V posledních týdnech intenzivně zkoumám různé způsoby podmaleb pod suché pastely, protože se v červnu chystám malovat do Provence, kam si nemohu vzít žádné své oblíbené „mokré“ barvičky a pojedu „jen“ s pastely. Ráda bych se o výsledky svého bádání podělila s vámi.

Proč vůbec chci suché pastely něčím podmalovávat? Jednobarevná podmalba totiž obrázek malovaný suchým pastelem krásně sjednotí a navíc výrazně usnadní práci na něm. Je ji ovšem potřeba zvládnout technicky a to s sebou nese určitá úskalí.

Nebudu vás zatěžovat popisem pokusů, které ztroskotaly, a přejdu rovnou k těm, které se povedly a kterými se můžete inspirovat i vy.

Použitelnou variantou je samozřejmě barevný podkladový papír, ale to znamená, že musíme mít s sebou papír právě té „správné“ barvy, takže tuto variantu jsem zavrhla, nicméně je to varianta zcela funkční, takže určitě stojí za zmínku.

Další možností je akrylová podmalba na sololitu, která pod pastely krásně prosvítá. Jedinou nevýhodou je, že sololit (kupodivu 😉 ) vůbec nesaje, takže obrázek je potřeba hodněkrát fixovat a mezi jednotlivými vrstvami fixativu znovu a znovu opravovat vrstvy pastelu a nanášet další a další barvu.

Na sololitu jsem vyzkoušela černou podmalbu (ta mi pro téma Provence nepřipadá vhodná, ale určitě by se mi líbila třeba na večerní Prahu):
černá sololit

Celkem dobře dopadla také hědá podmalba:
hnědá sololit

A jako nejlepší pro krajinu Provence mi vyšla červená:
červená sololit

Vzhledem ke komplikacím s fixací jsem ale usoudila, že zkusím hledat nové možnosti v „obyčejné“ malbě na papír. A objevila jsem, že spodní vrstvu suchého pastelu je možné rozmazat lihem.

Tohle je tedy výsledek červené lihové podmalby na papíře:
červená na papíře

Myslím, že to je varianta, kterou použiju i v Provence. Podmalba sice neprosvítá tolik jako akryl na sololitu, ale zato není potřeba tolikrát opravovat horní vrstvu, což je proti sololitu velká technologická výhoda.

Pokud budete mít chuť zaexperimentovat si s podmalbami, doražte na kurz suchého pastelu, který mám 14.4. v Praze. (Budeme samozřejmě malovat i klasicky „nasucho“.)

Mějte krásný den a malujte s úsměvem 🙂

Hanka

  • Nejnovější příspěvky

  • Rubriky

  • Ebook Už se nebojím kreslit a tipy a triky mailem – zdarma

    Toužíte kreslit, ale nevíte, jak na to? Máte pocit, že jste to nikdy neuměli?
    Zbavte se svých starých bloků a naučte se základům kreslení s pomocí tohoto ebooku a návazných tipů a triků pro kresbu/malbu mailem zdarma.

  • Aktuální info o kurzech

    Chcete dostávat informace o nově vypsaných živých kurzech? Zaregistrujte se zde: