Kde brát nápady?

IMG_9853

Kde se berou nápady, co malovat? Ty záblesky inspirace, které přicházejí jakoby odněkud shůry?

Pravdou je, že zdroje nápadů jsou všude kolem nás. Ale na nás umělcích je, abychom k nim byli nejen otevření a vnímaví, ale abychom je zároveň i aktivně vyhledávali. Kde? Jak?

1. Pusťte se do práce
Hlavním zdrojem nápadů, co malovat, je zkrátka malovat. Nápady k nám sice mohou přicházet, když nepracujeme a odpočíváme, ale při práci je pak vyživujeme a kultivujeme, aby mohly v pravý čas dozrát a projevit se.

2. Trénujte a každý den kreslete/malujte
Všechno, co děláme, vyžaduje trénink a cvik a jak se říká – cvičení dělá mistra. Čím více budete malovat, tím snáze k vám budou přicházet nápady. Proto je dobré kreslit a malovat každý den. I když si nemůžete dovolit strávit malováním osm hodin denně, vyhraďte si na něj každý den alespoň chvilku, abyste posílili svou kreativitu.

3. Zkoušejte různé věci
Jako umělci bychom měli být otevření úplně všemu: nový médiím, novým technikám, různým stylům, různým barevným paletám, různým podkladům pro malbu… Pomůže nám to rozšiřovat náš tvořivý repertoár.

4. Uvolněte svou mysl, ale zároveň mějte po ruce způsob, jak si dělat poznámky
Nápady k nám často přicházejí, když jsme uvolnění, třeba na procházce. Ale pokud sebou nemáme nic, čím bychom si je mohli zaznamenat – záznamník na chytrém telefonu nebo třeba blok – často se nám po návratu domů do každodenní rutiny rozutečou a už je nedáme dohromady.

5. Noste s sebou fotoaparát a hodně foťte
Noste s sebou fotoaparát nebo chytrý telefon a foťte všechno, co vás zaujme – lidi, světlo, zajímavé linie, barvy, tvary, textury…

6. Noste si sebou skicák nebo obrázkový deník
Vedle fotoaparátu si s sebou můžete nosit malý hledáček a pero nebo tužku na dělání poznámek a rychlých skic, které vás inspirují. Noste s sebou skicák nebo obrázkový deník, do kterého si budete zaznamenávat své dojmy a postřehy.

7. Veďte si deník nebo třeba pište básně
Různé typy tvořivosti se navzájem podporují. Pokud máte pocit, že jste v malování uvízli na mrtvém bodě, zkzuste vyjadřovat své myšlenky a pocity slovy. Může vám to pomoci odblokovat se v malování. Psaní a malování jdou ruku v ruce.

8. Choďte do divadla, čtěte, poslouchejte hudbu, navštěvujte výstavy
Pozorujte díla jiných umělců. Zajděte do divadla, na hudební nebo taneční vystoupení, do muzea nebo galerie. Přečtěte si dobrou knížku. Semínka kreativity jsou pořád stejná, bez ohledu na to, jestli inspirovala to či ono odvětví umění, a je možné, že nějaká myšlenka, obraz, věta nebo verš rozžehnou i jiskru vaší vlastní tvořivosti.

9. Sledujte dění, čtěte noviny, brouzdejte na internetu
Sledujte aktuální dění a to, co je pro vás důležité. Ukládejte si odkazy a obrázky z internetu.

10. Projděte si svá stará díla a staré skicáky
Rozložte si svá stará díla a skicáky na podlahu a nějakou dobu si je prohlížejte. Třeba zarazíte na zapomenuté staré nápady, které vás znovu inspirují.

11. Dělejte si seznamy
Dělejte si seznamy nebo vision boardy a věšte si je v ateliéru tak, abyste je měli na očích. Na seznamy si pište emoce, abstraktní myšlenky, témata, otázky, které jsou pro vás důležité. Co je navzájem spojuje?

12. Choďte na hodiny malování a či čehokoli jiného
Choďte na hodiny malování a i na další kurzy, které vás zajímají. Na umění je krásné, že zahrnuje všechna témata a může ho inspirovat úplně cokoli.

13. Studujte dětská díla
Díla dětí jsou nesmírně nevinná, přímá a autentická.

14. Cestujte
Co nejvíc cestujte. Nemusí to být daleko, ale „vypadnout“ ze svého obvyklého prostředí je vždycky dobré. Když cestujete, vidíte nové věci, a po návratu máte tendenci vidět i ty staré z nového úhlu.

15. Pracujte na několika dílech současně
Vždycky mějte rozpracovaných víc věcí najednou: tak budete mít vždycky na čem pracovat, když se u jednoho obrazu dostanete do slepé uličky.

16. Ukliďte si v ateliéru
Váš ateliér by vám měl napomáhat v práci. Úklidem si můžete udělat prostor na nové nápady.

17. Udělejte si koláž z fotek z časopisu nebo svých vlastních
Vystřihujte si z časopisů vše, co vás oslovuje, a sestavujte z obrázků a/nebo slov koláže, aniž byste od toho něco očekávali. Dovolte obrázkům, aby vás vedly. Nechte skrz koláže promluvit svou duši. Totéž udělejte se svými vlastními fotografiemi. Mohou vám pomoci odhalit něco, co je pro vás důležité.

18. Rozdělte si čas mezi malování a jinou práci
Vyhraďte si na tvoření ten čas, kdy vnímáte, že jste nejvíce kreativní. Pro někoho to bývá ráno, pro dalšího večer, pro jiného pozdě v noci. Rozhodně při malování nemyslete na jiné věci, ale užívejte si radost z tvoření.

19. Hrajte si
Čím máte volnější hlavu, tím můžete být hravější a bezprostřednější, podobně jako když tvoří děti. Hrajte si s barvami a nechte se jimi vést. Buďte přístupní tomu, kam vás hra povede, a otevřete se šťastným náhodám, které přijdou.

20. Potkávejte se s jinými umělci
Potkávejte se s jinými umělci a kreativními lidmi. Setkání s takovými lidmi vás inspirují a vlijí vám do žil novou tvůrčí energii.

21. Malujte v sériích
Jakmile dostanete nápad, chvíli se ho držte a prozkoumejte ho hlouběji, vytvořte sérii vzájemně souvisejících děl.

22. Zjednodušujte a nastavte si určitá omezení
Nastavte si určitá omezení. Pracujte s omezenou paletou, omezte množství nástrojů, které používáte, zjednodušte své téma. To vás přiměje být kreativnější a nespoléhat při práci pořád na tytéž staré zaběhnuté postupy. Nebo si vytyčte časový rámec – vytvořte deset skic téhož tématu za hodinu nebo třeba tři za hodinu a půl.

23. Tančete
Uvolněte své tělo a mysl tancem, inspirujte se hudbou a vlastním pohybem.

No a pokud pořád ještě nemáte nápady, vraťte se k mému prvnímu tipu a pusťte se do práce. Začněte zkrátka malovat!

  • Nejnovější příspěvky

  • Rubriky

  • Ebook Už se nebojím kreslit a tipy a triky mailem – zdarma

    Toužíte kreslit, ale nevíte, jak na to? Máte pocit, že jste to nikdy neuměli?
    Zbavte se svých starých bloků a naučte se základům kreslení s pomocí tohoto ebooku a návazných tipů a triků pro kresbu/malbu mailem zdarma.

  • Aktuální info o kurzech

    Chcete dostávat informace o nově vypsaných živých kurzech? Zaregistrujte se zde: