Rychlá studie v plenéru aneb jak zjednodušit složitou scénu

IMG_2600zm

V průběhu letošního léta jsem si uvědomila, jak obrovským darem je umět malovat: máte šanci dokumentovat svůj život opravdu osobitým a kreativním způsobem. Fotografie jsou super, ale malbou máte možnost zachytit to, jak svět vidíte jen a jen vy.

Když někam jedete, můžete si tam vytvořit rychlou studii scenérie, která vás zaujme, a v této studii si můžete uchovat krásnou vzpomínku na dané místo.

Cílem takovýchto letmých studií malovaných v plenéru není zachytit dokonale propracovanou verzi toho, co vidíte. Máte čas na to, abyste zachytili jen to nejzákladnější. Ale studii můžete použít později spolu s fotografií a namalovat si detailnější obraz v klidu doma. Nebo ji můžete mít opravdu jen jako vzpomínku a vytvořit si z takových letmých obrázků jakýsi „deník“.

Když takovou studii malujete, vaším úhlavním nepřítelem je čas – světlo se nemilosrdně rychle otáčí. Proto potřebujete pracovat rychle a malovanou scénu hodně zjednodušit. Odebrat nepodstatný „šum“ – uvědomit si, co je pro vás z dané scény důležité, a pak se omezit na samotnou podstatu scény a zbytku se zbavit:

jak zjednzm  IMG_2610

Nejprve si naskicujete základní tvary, abyste se ve scéně celkově jaksi zorientovali a zachytili proporce a vzájemné vztahy.
Potom vybarvíte hlavní bloky scény, čímž dostanete do obrazu základní barevné tvary a zároveň zaplníte celý formát barvou, abyste viděli, jak obrázek působí jako celek.
Následně začnete co nejrychleji přidávat další detaily – jak už jsem říkala, světlo se v průběhu času neúprosně rychle mění (nebo třeba začne lít jako mně, když jsem malovala předchozí obrázek 😉 ).

Až budete příště obklopeni hustými stromy nebo jinou složitou scénou, schválně si vyzkoušejte zjednodušit okolní „šum“ na stručnou a jasnou kompozici, která by se dala malovat. To je skvělé cvičení, které vám pomůže naučit se vidět jako malíř.

Všeobecné tipy, jak zjednodušovat

 • Pokuste se najít ve scéně základní vizuální prvky, tj. barvy, tvary, linie apod. To vám také pomůže uvidět krásu v jinak obyčejném prostředí.
 • Hledejte dramatické kontrasty, například světlé versus tmavé, syté versus tlumené nebo pevné versus organické.
 • Pokuste se extrahovat samotnou podstatu scény tím, že odbouráte většinu nepodstatného šumu.
 • Orámujte si kompozici rukama nebo hledáčkem.
 • Buďte otevření. Scéna na první pohled nemusí vypadat nic moc, ale po bližším prozkoumání může odhalit například krásný vzor tvořený stíny a probleskujícím světlem.

Vyzkoušejte.

 

Pokud byste měli chuť potkat se při společném tvoření, nejbližší kurzy najdete zde. Mrkněte na termíny, těším se na vás.

Krásný den,

Hanka

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Tipy a triky mailem

  Kreslíte či malujete a chcete se rozvíjet? Když mi zanecháte mailovou adresu, budu vám cca 1× měsíčně posílat mail s užitečnými tipy pro kresbu a malbu a informací o případných kurzech, které by vás mohly v tvorbě posunout dál. Z odběru mailů se můžete kdykoli odhlásit. Aby vám maily nepadaly do spamu, nezapomeňte si přidat do adresáře mou adresu hanka@malujemesusmevem.cz.

 • Aktuální info o kurzech

  Chcete dostávat informace o nově vypsaných živých kurzech? Zaregistrujte se níže. Aby vám moje maily nepadaly do spamu, nezapomeňte si do adresáře přidat mou mailovou adresu hanka@malujemesusmevem.cz.