Jaké kurzy vám mohu nabídnout?

Jednodenní kurz olejomalby, na kterém se prozkoumáme a napodobíme jedinečný styl americké malířky Gail Johnson, která se specializuje na malbu květů. Gailiny obrázky jsou nádherně barevné, ale přitom vkusné a velice pěkně barevně vyvážené. Gail při práci využívá kontrastu teplých a studených barev a zároveň i kontrastu sytostního a tonálního, díky čemuž dociluje toho, že její obrázky nepůsobí lacině, i když jsou hodně výrazné.

Kurz je vhodný pro začátečníky i pokročilé.

Více zde.

Na tomto kurzu si namalujeme netradiční moderně pojaté zátiší. Zátiší totiž vůbec nemusí být nudné, šedé, tmavé jako kdysi, může být i velmi šmrncovním doplňkem moderní domácnosti, může mít švih a vtip a může dokonce obsahovat i předměty, které byste v zátiší vůbec nečekali.
Staňte se
na jeden den skutečným malířem a přijďte si vyzkoušet, jak se pracuje olejovými barvami na opravdickém malířském stojanu.
Láká vás malování olejovými barvami a chcete se dozvědět, jak na to? Kurz je určen nejen stávající pro příznivce kresby a malby, ale pro každého, kdo má chuť zažít adrenalin z něčeho naprosto nového, co si ve spojení se svou osobou nikdy v životě nedovedl představit.
Více zde.

Jednodenní kurz krajinomalby štětcem a olejovými barvami podle fotografie či podle skutečnosti (dle počasí).
Ukážeme si, jak v krajinomalbě využít černobílou studii, která nám pomůže ujasnit si prostorové a světelné vztahy mezi jednotlivostmi v obrazu, díky čemuž se nám podaří lépe "strefit" perspektivu a zároveň reálněji zachytit světla a stíny prostoru. Naučíme se vytvořit podle studie monochromatickou podmalbu a poté krajinu zobrazíme štětcem a olejovými barvami na plátně. Řekneme si něco o obloze a také o tom, jak vnímat a malovat stromy/keře. Povíme si o vzdušné perspektivě a jevu modrání dálek.
Více zde.

Jednodenní kurz krajinomalby špachtlí a olejovými barvami podle fotografie.
Namalujeme si menší, "hrubě tesaný" obrázek krajiny. Ukážeme si, jak krajinu tvarově trochu zjednodušit a dodat jí určitou barevnou nadsázku, aby obrázek nebyl jen pouhou nudnou kopií fotografie. Řekneme si něco o obloze a také o tom, jak vnímat a malovat stromy/keře. Povíme si o vzdušné perspektivě a jevu modrání dálek.
Více zde.

Jednodenní kurz, na kterém si ukážeme, jak malovat vodu v nejrůznějších podobách... klidnou hladinu rybníka s odlesky okolní krajiny i rychlou říčku valící se přes kameny třeba někde na Šumavě.
Naučíme se vnímat tonalitu krajiny s vodní plochou (tj. to, kde je světlo a kde stín) a předvedeme si různé druhy tahů, které můžeme při malbě vody s úspěchem použít, aby voda byla co nejrealističtější.
Více zde.

Přijďte si namalovat svou osobní andělku s poselstvím či oblíbeným citátem. Tentokrát se naučíme tzv. kombinovanou techniku: malbu akrylovými barvami zkombinujeme s tím, že plátno polepíme nejrůznějšími útržky zajímavých kousků papíru, potiskáme tiskátky, obličej dotónujeme pastely a celkově andělku podle nálady dokrášlíme třeba třeba blýskavými konturami nebo jinými ozdobami.

Kurz je vhodný pro začátečníky i středně pokročilé.

Více zde.

Jednodenní kurz, na kterém se zaměříme na ztvárnění barev světla v zasněžené krajině. Zima totiž vůbec nemusí být šedá a nudná, může být i krásně barevná.
Na kurzu se naučíme vnímat barvy světel a stínů na sněhu, ukážeme si, že sníh vlastně vůbec není bílý, a naučíme se mu dát přiměřenou barvu. Ukážeme si, jak zajímavě ztvárnit stíny, povíme si o kontrastu teplých a studených barev.
Více zde.

Kurz malby špachtlí a olejovými barvami.

Staňte se na jeden den malířem a přijďte si namalovat špachtlí svůj vlastní obraz na plátně ve stylu impresionistů, podzimní krajinu či vlastní moderní abstrakci. 
Malování špachtlí je úplně jiný zážitek než malba štětcem – přijďte si ho okusit na vlastní kůži. 
Více zde.

Jednodenní kurz, na kterém se před létem naladíme na energii vody a sluníčka. Ukážeme si, jak postupovat, aby moře na obrázku vypadalo skutečně jako moře, aby vlny byly plastické, pěna byla pěnou atd. Malovat budeme tentokrát olejovými barvami. Kurz je vhodný zejména pro pokročilejší, nicméně může ho vyzkoušet každý, kdo se nebojí vzít do ruky tužku či pastelky, i když nepopírám, že umět kreslit JE výhodou. Rozhodně není potřeba umět malovat olejovými barvami – naopak, kurz pro vás může být příležitostí si je vyzkoušet a zjistit, zda by vás to bavilo.

Více zde.

Přijďte si zpříjemnit víkend jednodenním kurzem malby špachtlí ve stylu Any Marie Edulescu, rumunské malířky, jejíž specialitou jsou nádherné syté, zářivě barevné obrazy malované špachtlí a olejovými barvami. Na kurzu si představíme Anin způsob práce se špachtlí a kladení barev na plátno a jeden nebo dva menší obrázky v jejím stylu a její nádherné zářivé, doslova vibrující barevnosti si namalujeme.
Obrázky jsou malované hodně silnými vrstvami barev, takže vedle krásné barevnosti mají i moc zajímavou texturu a jsou celkově velmi efektní.
Více zde.

Na kurzu suchého pastelu budeme kouzlit s vrstvením barev přes sebe a s radostí si zavzpomínáme na dětství při jejich mísení, ke kterému budeme v hojné míře používat svoje prsty. Nebudeme se příliš zabývat detaily, zkusíme se od nich trošku oprostit. Zaexperimentujeme si i s barevnými podmalbami, které nám obrázek krásně sjednotí a zároveň mu dodají zvláštní kouzlo. Zaměříme se především na tématiku krajiny, protože suchý pastel je velmi rychlá technika, zcela ideální pro tvorbu v plenéru. Budeme malovat podle obrazů či – spíše ti pokročilejší – podle fotografií. Ukážeme si, jak dodat zeleni v krajině hloubku, jak malovat oblohu probleskující mezi listy a další vychytávky. Bude-li nám přát počasí, můžeme odpoledne vyrazit do přilehlého lesíka a vyzkoušet si nově nabyté dovednosti uplatnit „naostro“ v praxi...
Více zde.

Na kurzu suchého pastelu budeme kouzlit s vrstvením barev přes sebe a s radostí si zavzpomínáme na dětství při jejich mísení, ke kterému budeme v hojné míře používat svoje prsty. (Suchý pastel je totiž označení pro uměleckou prašnou křídu podobnou té, kterou jsme jako děti s rozkoší čmárali po chodnících.)
Odměnou za umazané prsty vám bude vlastnoručně namalovaný obraz, který pro vás bude mít nezapomenutelné kouzlo.
Více zde.

Jednodenní kurz malby olejovými barvami na recyklovaném dřevě.
Na kurzu si ukážeme, jak připravit staré dřevo nebo ošetřit dřevo nové tak, aby vypadalo staře, pokud nemáme k dispozici dřevo opravdu staré, a poté vybraný kus pomalujeme olejovými barvami.
Podle vkusu účastníků k malbě použijeme buď celý formát dřeva, nebo třeba jenom kousek, aby se obrázek rozplýval do okolního dřeva nebo z něj nějakým zajímavým způsobem "vykukoval". Osobně se přikláním k této druhé možnosti, která dá vyniknout kráse dřeva a dá se pojmout skutečně velmi efektně.
Pro kurz není potřeba umět malovat olejovými barvami – naopak, kurz pro vás může být příležitostí si je vyzkoušet a zjistit, zda by vás to bavilo.

Více zde.

Toužíte kreslit a nevíte, jak na to? Máte pocit, že jste nikdy kreslit neuměli? Zdá se vám, že celkově nejste dost kreativní?
Přijďte se přesvědčit, že kreslit umíte! Stačí, když věnujete sami sobě dva dny. Odejdete s nově nalezeným sebevědomím, že dokážete nakreslit úplně cokoli, a dost možná si v průběhu víkendu uvědomíte, že když jste si dovolili něco tak zdánlivě nemožného, jako je kreslit, můžete si začít věřit a zkusit překročit své domnělé hranice i v jiných oblastech svého života.
Více zde.

Jednodenní kurz pro mírně pokročilé, na kterém si procvičíme kresbu podle skutečnosti - stínování, základy perspektivy... Vyzkoušíme si nakreslit nejrůznější předměty, drapérii, malé zátiší. K dispozici budeme mít uhel, rudku, sépii.
Zejména sépie se vám určitě bude líbit - lze ji velmi jednoduše rozmýt vodou, čímž se dá docílit měkkého stínování - něco ve stylu úvodního obrázku krabičky s mašlí.
Více zde.

Chcete jen tak na chvilku zrelaxovat, vypnout a tvořit? Chcete se naučit kreslit/malovat nebo se v kresbě/malbě zdokonalit a dáváte přednost individuálnímu přístupu? Máte děti ve věku cca 10-13 let, které by ještě nezvládly pozorností celodenní kurz, a rádi byste tvořili s nimi? Doražte za mnou do Zaječic na individuální kurz.
Více zde.

Jednodenní kurz olejomalby, na kterém vzdáme hold létu a vyzkoušíme si, jak maloval velký impresionista Claude Monet. Monet byl mistrem světla - uměl dokonale vyjádřit ono krásné mihotání světla na obloze a vzdálených objektech. A my se naučíme, jak tohoto efektu docílit. Ukážeme si, jak důležité je dobře vnímat světlo a stín, a naučíme se je vyjadřovat Monetovým stylem.
Namalujeme si Benátky buď přímo podle některého z Monetových obrazů, nebo si vytvoříme svůj vlastní obraz Benátek podle fotografie - pouze ve stylu, jakým by je mohl namalovat Claude Monet.
Více zde.

Jednodenní kurz, na kterém vzdáme hold kráse květů. Malovat budeme tentokrát olejovými barvami, které nám v rámci možností a individuálního naladění každého z účastníků umožní věrné, téměř až hyperrealistické provedení květů. Kurz je vhodný zejména pro pokročilejší, nicméně může ho vyzkoušet každý, kdo se nebojí vzít do ruky tužku či pastelky. Rozhodně není potřeba umět malovat olejovými barvami – naopak, kurz pro vás může být příležitostí si je vyzkoušet a zjistit, zda by vás to bavilo.

Více zde.

Máte nějaké oblíbené umělecké dílo, které byste rádi měli doma v originále? Snadná pomoc: namalujte si ho sami Na kurzu Olejem podle známých umělců si vlastnoručně vytvoříte svou vlastní repliku svého oblíbeného obrazu. Kurz je vhodný i pro úplné začátečníky, není potřeba umět kreslit či malovat.
Více zde.

Pojďme se společně naladit na vlnu podzimu krásně barevným špachtlovaným obrázkem ve stylu velkého mistra špachtle Leonida Afremova.
Namalujeme si olejovými barvami a špachtlí podzimní les podle fotografie - vaší vlastní či mé. Naučíme se základy stylu práce Leonida Afremova - ukážeme si, jak nanášet barvy špachtlí tak, aby se nám příliš nemísily a abychom docílili čistých, jasných, nesmíchaných barev a úhledných, vzájemně oddělených barevných ploškách, a pak se pokusíme o vlastní stylizaci námětu z fotografie.
Více zde.

Dry Brush (suchý štětec) je moderní, velmi populární technika malby portrétů olejovou barvou, kdy se téměř suchým štětcem nanáší olejová barva v tenoučké vrstvě na papír. Výsledná malba vypadá jako kresba, ale oproti klasické kresbě (např. tužkou) je mnohem výraznější, efektnější a samozřejmě i stálejší.

Kurz Dry Brush je zaměřen na malbu portrétu. Na jednodenním kurzu si namalujete jeden jednobarevný či dvoubarevný portrét ve formátu A3 dle fotografické předlohy.

Kurz je určen pro pokročilejší – podmínkou účasti v kurzu je schopnost zvládnout si předkreslit portrét podle fotografie tužkou, abychom ho pak mohli olejovými barvami vystínovat.

Více zde.

Jednodenní kurz malby akrylem na plátně.
Baví vás kreslit tužkami či pastelkami a netroufáte si zatím na práci se štětcem a mokrými barvami? Vyzkoušejte akryl!
Přijďte si tuto poměrně novou techniku "osahat" a zjistit, co obnáší. Odměnou vám bude vlastnoručně namalovaný obraz na plátně.
Máte nějaké oblíbené umělecké dílo, které byste rádi měli doma v originále? Snadná pomoc: namalujte si ho sami! Na kurzu akrylu si můžete vlastnoručně vytvořit svou vlastní repliku svého oblíbeného obrazu.
Podmínkou pro účast v kurzu tentokrát NENÍ absolvování tužky a pastelek, kurz zvládne každý, kdo má chuť vyzkoušet něco nového a trošku si umazat ruce. 
Více zde.

Máte už nějaké zkušenosti s kreslením tužkou? Chtěli byste si osvojit základy míchání barev, abyste mohli kreslit barevně? Vyzkoušejte další kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou a přijďte si tentokrát pohrát s pastelkami! Zásady míchání odstínů, které si osvojíte na pastelkách, platí i pro všechny ostatní typy barev.
Kurz kreslení pastelkami není tak náročný jako úvodní kurz kreslení tužkou, na kterém si osvojujeme úplné základy a zbavujeme se bloků, které jsme si v sobě nesli celý život. Teď už víme, že umíme kreslit, a zužitkujeme to, co jsme se naučili v prvním kurzu. Tentokrát si už budeme jenom hrát, experimentovat s barvami a jejich nanášením přes sebe.
Více zde.

Láká vás malování olejovými či akrylovými barvami, ale vůbec nevíte, jak na to? Chtěli byste si tyto barvy vyzkoušet, než do nich investujete nemalé peníze?
Jste hodně vytížení a nemáte čas absolvovat klasický kurz malování?
Využijte možnosti dorazit ke mně do ateliéru na individuální minikurzík a přijďte si práci s olejovými či akrylovými barvami osahat.
Po dohodě mohu dorazit i k vám domů a můžete tvořit v pohodlí svého domova.
Více zde.

Chcete kreslit s vnoučaty a nejde vám to? Taky vám paní učitelka v první třídě řekla, že TAKHLE auto/pes/člověk tedy rozhodně nevypadá, a vy se od té doby bojíte vzít tužku do ruky, protože trpíte pocitem, že neumíte kreslit?
Nevěříte si? Máte ohledně kreslení blok?
Dejte si dárek a přijďte se přesvědčit, že kreslit umíte! Stačí, když v sobě najdete chuť, seberete odvahu a věnujete sami sobě dvě hodiny týdně. Po skončení semestru budete odcházet s nově nalezeným sebevědomím, že dokážete nakreslit úplně cokoli.
Více zde.

Starší kurzy, které už jsem delší dobu neměla vypsané:

(Máte-li o nějaký zájem, napište mi na hana.dankova@volny.cz)

Jednodenní kurz intuitivní kresby, v rámci něhož si nakreslíme působivý obrázek mandaly pastelkami. Ukážeme si, jak vytvořit pomocí automatické kresby návrh vlastní mandaly, podrobně si ho rozkreslit a následně zajímavě vybarvit.

Kurz je vhodný úplně pro každého, není vůbec potřeba umět kreslit či malovat. Důležitější je proces než výsledek.

Více zde.

To jsem já – kurz intuitivní malby

Jednodenní kurz intuitivní malby akrylovými barvami, na kterém se naladíme na své nitro a ztvárníme na plátně své aktuální pocity, otázky, pochybnosti, zkrátka to, co se v nás zrovna odehrává nebo čím aktuálně procházíme.

Kurz je vhodný úplně pro každého, není vůbec potřeba umět kreslit či malovat. Důležitější je proces než výsledek.

Více zde.

Kurz malby špachtlí a akrylovými barvami.
Staňte se na jeden den malířem a přijďte si namalovat špachtlí svůj vlastní obraz na plátně ve stylu impresionistů, podzimní krajinu či vlastní moderní abstrakci. 
Použití špachtle nám umožní vytvořit na plátně plastické textury, které ještě ozvláštníme použitím speciálních strukturovacích past. Podmínkou pro účast v kurzu tentokrát NENÍ absolvování tužky a pastelek, kurz zvládne každý, kdo má chuť vyzkoušet a poznat něco úplně nového a odlišného. 
Více zde.

„Největší odměnou pro mě je vidět, že vám moje kurzy dělají radost.“

Chci dostávat informace o nových kurzech

Vložte své kontaktní údaje