V průběhu letošního léta jsem si uvědomila, jak obrovským darem je umět malovat: máte šanci dokumentovat svůj život opravdu osobitým a kreativním způsobem. Fotografie jsou super, ale malbou máte možnost zachytit to, jak svět vidíte jen a jen vy.
Když někam jedete, můžete si tam vytvořit rychlou studii scenérie, která vás zaujme, a v této studii si můžete uchovat krásnou vzpomínku na dané místo.
Cílem takovýchto letmých studií malovaných v plenéru není zachytit dokonale propracovanou verzi toho, co vidíte. Máte čas na to, abyste zachytili jen to nejzákladnější. Ale studii můžete použít později spolu s fotografií a namalovat si detailnější obraz v klidu doma. Nebo ji můžete mít opravdu jen jako vzpomínku a vytvořit si z takových letmých obrázků jakýsi „deník“.
Když takovou studii malujete, vaším úhlavním nepřítelem je čas – světlo se nemilosrdně rychle otáčí. Proto potřebujete pracovat rychle a malovanou scénu hodně zjednodušit. Odebrat nepodstatný „šum“ – uvědomit si, co je pro vás z dané scény důležité, a pak se omezit na samotnou podstatu scény a zbytku se zbavit:
Nejprve si naskicujete základní tvary, abyste se ve scéně celkově jaksi zorientovali a zachytili proporce a vzájemné vztahy.
Potom vybarvíte hlavní bloky scény, čímž dostanete do obrazu základní barevné tvary a zároveň zaplníte celý formát barvou, abyste viděli, jak obrázek působí jako celek.
Následně začnete co nejrychleji přidávat další detaily – jak už jsem říkala, světlo se v průběhu času neúprosně rychle mění (nebo třeba začne lít jako mně, když jsem malovala předchozí obrázek 😉 ).
Až budete příště obklopeni hustými stromy nebo jinou složitou scénou, schválně si vyzkoušejte zjednodušit okolní „šum“ na stručnou a jasnou kompozici, která by se dala malovat. To je skvělé cvičení, které vám pomůže naučit se vidět jako malíř.
Všeobecné tipy, jak zjednodušovat
Vyzkoušejte.
Pokud byste měli chuť potkat se při společném tvoření, nejbližší kurzy najdete zde. Mrkněte na termíny, těším se na vás.
Krásný den,
Hanka