Umíte malovat bílé předměty? Možná si na první pohled říkáte, že na tom nic není, ale malovat bílé předměty je těžší, než si myslíme. Začátečník často sáhne prostě po tubě bílé barvy, ale pak se diví, proč jeho sněženky či bledule vypadají tak nudně, ploše a neživě.
Proč to tak je?
Je to proto, že není bílá jako bílá. Na bílou se můžeme podívat dvěma způsoby:
1. Bílá tvořená světlem
Bílé světlo vzniká složením všech barev světla. Bílá tedy odráží do očí všechny barvy viditelného světelného spektra. Sluneční světlo sice vypadá bezbarvě resp. bíle, ale je ve skutečnosti tvořeno všemi barvami spektra, o čemž se můžeme přesvědčit při pohledu na duhu. Za normálních atmosférických podmínek sice jednotlivé barvy spektra nevidíme, ale jsou tam.
2. Bílý pigment (tedy „bílá“ barva z pohledu nás malířů)
Technicky vzato představuje čistě bílý pigment nepřítomnost žádné barvy. Bílou nemůžete namíchat z žádných jiných barviček. Když se podíváte na chemické složení bílého pigmentu, zjistíte, že je založen na křídě nebo různých sloučeninách titanu, zinku či olova, které zkrátka odrážejí všechny barvy spektra, a proto se našemu oku jeví jako bílé.
Teď tedy víme, že „bílá“ odráží všechny barvy viditelného světelného spektra. To znamená, že aby bílé objekty v naší malbě vypadaly přesvědčivě, musíme dokázat namalovat jemné nuance barev a valérů, které odrážejí jednotlivé plošky znázorňovaného objektu do našeho oka.
Náš bílý objekt bude navíc odrážet barvy objektů, které ho obklopují. Proto platí, že přesvědčivé bílé jsou ve skutečnosti celkem barevné.
Jakožto malíři zkrátka malujeme „iluzi“ bílé. Jen se podívejte na nádherný úvodní obrázek bílých hrnečků od Karen O’Neil. Karen na něm využila oblíbený malířský princip kontrastu teplých a studených tónů – světla znázornila teplými žlutavými tóny, stíny pak fialovými až modrými. Výsledek je velmi efektní.
Podobného efektu lze s úspěchem využít například při malbě sněhu, kterou si můžete vyzkoušet na zbrusu novém prosincovém kurzu Hra světla v zimní krajině. Zima totiž vůbec nemusí být šedá a nudná, může být i krásně barevná. Na kurzu se naučíme vnímat barvy světel a stínů na sněhu, ukážeme si, že sníh vlastně vůbec není bílý, a naučíme se mu dát přiměřenou barvu. Ukážeme si, jak zajímavě ztvárnit stíny, povíme si o již zmíněném kontrastu teplých a studených barev. Malovat budeme podle existujících obrazů nebo podle fotografií (můžete si donést i nějakou vlastní). Hlásit se můžete zde.
Jinak připomínám, že kompletní nabídku kurzů najdete tady.
Přeju vám krásný den a doufám, že se s vámi brzy uvidím při společném tvoření,