Na kurzech se často setkávám s tím, že účastníci bojují s mícháním barev. Míchání barev je poměrně široká látka, jejíž základy jsme probrali v jednom z mých videí z doby koronaviru (najdete zde).
Dnes bych chtěla informace z tohoto videa rozšířit o podrobnější povídání o komplementárních barvách.
Komplementární barvy jsou barvy, které leží v barevném kruhu proti sobě, např. modrá-zelená, žutá-fialová, modrá-oranžová. Jsou to barvy, které spolu nejvíce kontrastují a zároveň jejich kontrast našim očím velmi lahodí. (Nemusí nutně jít o zcela přesný komplementární pár, ale klidně i o barvy lehce od přesného protikladu na barevném kruhu odchýlené – například barvy v mém úvodním zátiší.)
Kromě toho, že komplementární barvy spolu vytvářejí krásný kontrast, dají se zároveň použít tak, že pomocí jedné z dvojice můžeme ztmavit (např. ve stínu) druhou barvu způsobem, který vypadá velmi dobře. (Nepoužíváme tedy ke ztmavení černou, šedou ani hnědou, jak to dělá spousta začátečníků.) Krásně si to můžete nacvičit, když si postavíte zátiší tvořené předměty, které spolu vytvářejí komplementární kontrast – například já pomeranče versus modrofialová látka v pozadí. Taková kombinace vás jednoduše donutí přimíchat do pomerančů fialovou a do pozadí naopak oranžovou či nažloutlou, protože jednotlivé předměty se v sobě navzájem odrážejí. Nicméně přimíchání komplementární barvy funguje vždycky, i když nemáte zátiší z komplementárně barevných předmětů. Například když do zeleně v krajině přimícháte červenou, získáte nádherné přírodně barevné stíny, kterým se žádná špína namíchaná ze zelené a černé nemůže vyrovnat. Schválně si to vyzkoušejte a uvidíte, jak působivých výsledků dosáhnete.
Pokud si na to sami netroufnete, doražte na některý z mých kurzů, kde si to, o čem mluvím, můžeme ukázat osobně.