Zkoušeli jste někdy malovat klidnou vodu někde v přístavu nebo třeba v benátských kanálech? Na kurzech se často setkávám s tím, že účastníci chtějí drobné vlnky na vodě malovat jako náhodné vodorovné čárky, úplně automaticky, bez jakéhokoli zamyšlení nad skutečnou podobou vody. Jenže pak jim na obrázcích často vzniká nesourodá změť linek, která s vodou nemá pranic společného.
Na co se tedy zaměřit, když chcete klidnou vodu malovat?
Ze všeho nejdřív potřebujetepřimhouřit oči a podívat se na vodu skrze přivřená víčka. Díky tomu se vám voda rozostří a splyne do větších tmavých a světlých ploch. Teprve pak máte šanci zjistit, jak jsou tyhle plochy velké (u vás jsou rozhodně celkově větší – širší i vyšší – a směrem od vás se zmenšují, až se pak v nějaké vzdálenosti v podstatě slijí v téměř jednolitou velkou plochu).
Začnete tím, že zjistíte, jak velké jsou vlny přímo u vás, následně se zaměříte na to, kde je vlna tmavší a kde světlejší. Tmavší část bývá pod světlou, pak následuje prostředně tmavá část rovné vody a pak se to zase opakuje. Zároveň se některé části (někdy světlé, jindy tmavé)v určité partii vody mnohdy slévají do podoby jakési souvislé sítě. I tohle se vám může vyjevit, když přimhouříte oči.
Teprve když odpozorujete „vzorce“, o kterých jsem teď mluvila, má smysl, abyste se pustili do malování.
Až pojedete někam k vodě, vyzkoušejte si to :-).
No a pokud si sami netroufnete, máte možnost dorazit na kurz Benátky olejem, kde si tohle všechno (a samozřejmě mnohem víc) ukážeme. Budeme si povídat také o perspektivě lodiček, protože tvar gondol je dosti obtížný.