Jaký skicák si koupit

Dali jste si novoroční předsevzetí, že se naučíte kreslit? Pak byste určitě měli popřemýšlet o tom, že si pořídíte skicák, protože skicák vám pomůže proces učení výrazně urychlit.

Jenže jaký skicák si koupit?

To záleží na tom, jaké technice se chcete věnovat. Na tužku nebo pastelky vám stačí úplně cokoli – skicák s obyčejnými tenkými papíry za pár korun.

Obtížnější volba ovšem nastává, když chcete používat pero, fixy nebo dokonce – nedejbože – akvarel. Tam už pak na papíru hodně záleží.

Na pero či liner bez akvarelu vám určitě stačí skicáky Talens Art Creation, které mají většinou krémové papíry přiměřené gramáže, pero po nich pěkně klouže a inkoust neprosakuje na druhou stranu ani neprosvítá.

Fixy – moderně markery – jsou komplikovanější. Pokud se rozhodnete pro markery lihové, potřebujete hodně dobré a hodně tlusté papíry – buď přímo určené pro tento typ fixů (např. Ohuhu nebo Sakura) – nebo určené třeba pro mixed Media (např. od Cansonu). Fixy na vodní bázi se většinou nepropíjejí tolik, můžete je vyzkoušet i s obyčejnými skicáky Talens Art Creation nebo lepšími skicáky od firmy Leuchtturm (pozor na to, musí to být opravdu skicák, gramáž 150 g/m2… Leuchtturm dělá i zápisníky s tenčími papíry a tyto nejsou na kresbu vhodné, papíry prosvítají).

Pokud jde o akrylové markery, tak ty se nepropíjejí nikde, pokud se nesnažíte navrstvit na sebe celou řadu vrstev, aniž byste vždycky počkali, až ta spodní proschne. Takže opět stačí Talens nebo Leuchtturm.

Pokud vás láká kolorovat linky nakreslené perem/linerem pomocí akvarelových barev, máte několik možností:

  1. Talens A.C.- požere vám částečně barevnost akvarelových pigmentů (barvy budou vypadat bledší, než byste očekávali) a asi se maličko zvlní; rozhodně nemůžete použít příliš mnoho vody; neumožní vám jakékoli akvarelové efekty.
  2. Leuchtturm – o něco lepší, maličko méně ubírá na barevnosti, méně se vlní, ale opět nesmíte použít moc vody a nesmíte očekávat žádné akvarelové efekty.
  3. Moleskine watercolor – silnější papír, vlní se méně, můžete si dovolit trochu více vody a barvy se dokáží i maličko prolínat, ale žádný velký akvarelový zázrak to není.
  4. Clairefontaine – v podstatě to samé jako Moleskine watercolor, ještě méně se vlní.
  5. Nejrůznější varianty akvarelových skicáků od levnějších, které pravděpodobně nebudou obsahovat bavlnu (tam vám bude lépe psát pero, ale akvarelové efekty nebudou tak výrazné), až po drahé, kde se vám budou barvy báječně prolínat, ale třeba vám v nich nebude zas až tak skvěle psát pero. U akvarelových skicáků se spíše předpokládá, že v nich budete dělat klasické akvarely bez linek perem či linerem.

Z mé zkušenosti je drahý akvarelový skicák pro obrázky s linkami úplně zbytečný… zajímavé jsou na nich obvykle linky, ne akvarel, ten je tam jen jako doplněk. takže za mě na variantu linek doplněných akvarelem úplně stačí Leuchtturm (opět připomínám gramáž 150 g/m2) nebo – když na sebe chci být hodná 😉 – Clairefontaine.

Takže závěr: pokud se skicováním začínáte, kupte si Talens Art Creation nebo maximálně Leuchtturm. Na něco dražšího je času dost ;-).

Krásný den a tvoření zdar,

Hanka

P.S. Kromě papíru je u skicáků důležité také to, aby se daly dobře rozevřít ve hřbetu. Věřte mi, že není nic příjemného při kreslení válčit se zavírajícím se skicákem. Za chvíli máte v levé ruce křeč a na kreslení vás přejde chuť ;-).