Pokud se chystáte začít s malováním, jedno z prvních rozhodnutí, které musíte učinit, je rozhodnout se, jaký druh barev chcete vyzkoušet jako první. Pro uměleckou malbu se využívají dva druhy barev: akrylové a olejové. Jak se ale rozhodnout, které z nich jsou vhodnější zrovna pro vás?
Na první pohled možná vypadají podobně, ale ve skutečnosti se liší celkem dost. I když s pomocí obou typů můžete vytvořit nádherná umělecká díla, jsou mezi nimi rozdíly, o kterých byste měli jako tvůrci vědět a měli byste s nimi při tvorbě počítat. V tomto článku bych vám ráda pomohla v rozhodování o tom, které z nich jsou pro vás vhodnější.
Začněme stručným popisem vlastností obou druhů.
Akrylové barvy jsou rychleschnoucí barvy, u nichž je barevný pigment rozmělněn v polymerní akrylátové emulzi. Dokud je barva vlhká, je rozpustná ve vodě: lze ji ředit a štětce čistit vodou. Avšak jakmile barva zaschne, je vodě odolná a připomíná plast. Akrylové barvy lze mísit s řadou různých médií a přísad, s jichž prostřednictvím můžete docílit lesklé, matné nebo třeba pískové konečné textury.
Olejové barvy jsou pomalu schnoucí barvy, u nichž je barevný pigment rozmíšen v oleji. Díky použití oleje nejsou rozpustné ve vodě, takže k jejich míchání a ředění potřebujete ředidlo, např. terpentýn.
Akrylové barvy se ředí vodou, zatímco k ředění olejových barev potřebujete ředidlo, např. terpentýn nebo lněný olej.
Štětce od akrylových barev snadno omyjete vodou. Štětce používané na olejomalbu však vodu odpuzují, takže nejdou vodou omýt. Namísto toho je musíte vyprat v ředidle, např. terpentýnu, a teprve potom vymýt vodou a mýdlem.
Akrylové barvy schnou rychle; většina obrazu uschne během několika minut, a dokonce i ty nejtlustší vrstvy máte za půl hodiny až hodinu suché. Na druhé straně olejové barvy schnou velmi pomalu. V závislosti na síle vrstvy může schnutí trvat od několika dnů po několik týdnů, a k pořádnému proschnutí a vyzrání barev je zapotřebí doba v řádu měsíců.
Akrylové barvy schnutím často poněkud tmavnou, takže s tím musíte při malování počítat a míchat o něco světlejší barvu, než byste chtěli. Naproti tomu olejové barvy zůstanou po uschnutí víceméně stejné.
Akrylové barvy jsou po zaschnutí zkrátka zaschlé a už s nimi nic nenaděláte, zatímco olejové barvy můžete pomocí ředidla znovu rozmočit a pracovat na vrstvě, která byla původně zaschlá.
Zatímco akrylovými barvami můžete malovat v podstatě na jakýkoli povrch přímo, olejové barvy vyžadují podkladový nátěr. Olejové barvy totiž podklad časem narušují, takže plátno, lepenku i papír musíte před malováním dobře ošetřit šepsem.
Obraz namalovaný akrylovými barvami můžete lecjak ozdobit: např. pomocí plastických barevných kontura nebo nalepením téměř čehokoli pomocí sekundového lepidla či tavné pistole. Naproti tomu na olejomalbě vám žádné lepidlo ani kontura držet nebudou, protože olej je zkrátka mastný.
Konečné rozhodnutí o tom, jaký druh barev budete používat, samozřejmě závisí na vás a na vašem uměleckém stylu, dobré ale je, když ve svém rozhodování zohledníte následující úvahy.
Pro začátek jsou akrylové barvy určitě jednoduší; stačí vám barvy, voda, štětec a pracovní plocha. Stačí vám minimum investic a můžete se do malování pustit mnohem rychleji.
Na malbu akrylovými barvami vám stačí velmi malá výbava: paleta, štětec, voda a pracovní plocha. Vzhledem k tomu, že barva schne poměrně rychle, nemusíte obraz někde nechávat dlouho schnout. Naproti tomu olejomalba vyžaduje větší vybavení, odvětrávání (vzhledem k tomu, že používáte ředidla) a bezpečný prostor na pomalé schnutí obrazu.
Vzhledem k tomu, že akrylové barvy nejsou agresivní a jsou vodou ředitelné, snáze je zakomponujete do kombinované techniky, protože vám nezničí jiné části díla.
Pokud malujete na netypický podklad, ať už je to podložka na cvičení nebo třeba boty, akrylové barvy jsou lepší volbou. Díky své plasticitě a rychlému schnutí jsou čistší, snazší a efektivnější cestou.
Vzhledem k tomu, že s olejovými barvami lze pracovat déle a precizněji než s rychleschnoucími akrylovými barvami, jsou lepší pro malbu ve vrstvách ve stylu starých mistrů. Díky vrstvení dokáží produkovat krásné, živé barevné tóny, jakých je s akrylovými barvami obtížné dosáhnout.
Skutečnost, že akrylové barvy schnutím poněkud tmavnou, vám může komplikovat život. Pokud myslíte, že by vás to při tvorbě rušilo, uděláte lépe, když se rozhodnete pro olejové barvy, které zůstanou po zaschnutí stejné.
Pokud vytváříte velké nebo hodně propracované dílo, na němž budete pracovat celou řadu sezení, jsou olejové barvy lepší volbou než akrylové. Vzhledem k tomu, že schnou pomaleji a lze je později pomocí rozpouštědla znovu rozmočit, jsou vhodnější pro dlouho trvající nebo hodně přesné práce.