Dnes bych vám chtěla ukázat malé cvičení, na kterém můžete potrénovat vnímání světel a stínů. Hra světla je totiž tím nejdůležitějším, co potřebujete zachytit, aby váš obraz vypadal realisticky.
Jak tedy na to?
Světla a stíny začnete nejlépe vidět tehdy, když trochu přimhouříte oči, aby se scéna před vámi poněkud rozmlžila. V tu chvíli se to, co vidíte, slije do „světlých a tmavých fleků„, což je přesně to, co potřebujete vidět.
Vidění světel a stínů si můžete trénovat úplně kdekoli, když zrovna nemáte co dělat. Zkrátka zamžouráte a zjistíte, kde je světlo a kde tma ;-).
Abyste si procvičili to, jak dostat světla a stíny do obrázku, můžete si vyzkoušet následující malé cvičení.
Najděte se na internetu nějakou fotku a stáhněte si ji do počítače. Třeba takovou:
Teď fotku otevřete ve svém oblíbeném grafickém editoru a začněte ji přebarvovat, jako byste malovali.
Nejprve vyzkoušejte dát každému předmětu jenom „jeho“ barvu, to znamená tu, kterou mu přisuzujeme mozkem: pomeranči oranžovou, citronu žlutou, jablku červenou/zelenou atd. Zjistíte, že výsledný obrázek je zcela plochý a nezajímavý, jako by ho malovalo pětileté dítě:
Aby se výsledek vylepšil, potřebujete do obrázku dostat prostor. To znamená rozlišit na každém objektu světla a stíny. V první fázi stačí, když si každý objekt rozdělíte na osvětlenou část a zastíněnou část a každé dáte jinou barvu. Později samozřejmě budete potřebovat jemnější rozlišení na více odstínů, ale pro začátek pojďme vyzkoušet jen dva. Zlikvidujte svůj jednobarevný pokus a začněte fotografii obarvovat znovu, tentokrát každou věc dvama barvami tak, jak na fotce vnímáte světlé a tmavé části každého objektu:
Vidíte, že všechny kousky ovoce najednou získaly prostor. A takhle přesně to v malbě funguje. Světla a stíny. Takhle jednoduché to je.
Určitě doporučuju tohle cvičení vyzkoušet. Nejdřív jednoduše v počítači, a pak na papíře či na plátně.
A pokud budete mít chuť pohrát si se světlem a stínem na kurzu, hlásím, že jsem na 24.8. vypsala nový kurz Benátky a’la Monet, kde si vyzkoušíme zachytit hru světel a stínů olejovými barvami na plátně a naučíme se docílit typického mihotavého světelného efektu obrazů Clauda Moneta.Namalujeme si Benátky buď přímo podle některého z Monetových obrazů, nebo – ti pokročilejší – si vytvoří svůj vlastní obraz Benátek podle fotografie a pouze se inspirují stylem, jakým maloval Claude Monet. Více informací a přihlášky zde.
Mějte krásný den a malujte s úsměvem,
Hanka