V minulém příspěvku jsem se věnovala tomu, jak dostat do černobílé kresby iluzi hloubky. Dnes bych chtěla připojit pár slov o iluzi hloubky v případě barevného obrázku.
U barevných obrázků platí samozřejmě všechno to, co jsme si říkali o obrázcích černobílých (tj. že iluzi hloubky podpoříme překryvem, zmenšující se velikostí, správnou pozicí, úbytkem detailů, úbytkem kontrastu a případně přidáním linie horizontu). Zároveň můžeme iluzi hloubky podpořit ještě pomocí těchto prvků:
1. Barva
V souladu s pravidly vzdušné perspektivy platí, že čím je objekt dál od nás, tím se jeho barva více blíží barvě pozadí, což je v krajině obvykle modrá obloha:
Červená, oranžová a žlutá jsou teplé barvy, vyvolávají v nás představu ohně. Naproti tomu fialová, modrá a zelená jsou studené barvy, vyvolávají nám v mysli představu vody.
Čím je předmět dál od nás, čím více je mezi námi a ním částeček vzduchu a tím větší na něj bude mít barva vzduchu vliv.Když je obloha modrá, barvy objektů v pozadí se budou pomalu posouvat směrem k modravému odstínu a budou tím pádem studenější.Objekty v popředí budou teplejší než objekty v pozadí, protože mezi nimi a námi se nachází menší vrstva vzduchu.Při východu nebo západu slunce to může být úplně naopak, protože barva vzduchu je teplá.
V souladu s pravidly vzdušné perspektivy platí, že čím je objekt dál od nás, tím se odstín jeho barvy jeví světlejší.