Jste-li začátečníci, možná si nejste tak docela jistí v kramflecích, pokud jde o míchání barev, a raději investujete do větší sady barev, jen abyste se mu vyhnuli. To je ale zbytečné. Ukážu vám, jak na to.
Všechny barvy (samozřejmě kromě bílé) lze namíchat ze tří základních, tzv. primárních barev: žluté, modré a červené.
Smíšením dvou základních barev získáte barvy sekundární: oranžovou, zelenou a fialovou.
Smíšením dvou podvojných barev vznikají barvy terciární, např. žlutozelená.
Uspořádáním primárních, sekundárních a terciárních barev do kruhového schématu nám vznikne barevný kruh, který je úvodním obrázkem tohoto příspěvku. Barvy ležící v kruhu proti sobě nazýváme komplementární neboli doplňkové.
No jo, říkáte si, to je sice hezké, ale co s tím teď?
Jednoduše:
Nejprve si najdete barvu, která je hlavní barvou koule, tzv. LOKÁLNÍ TÓN, a tou vybarvíte většinu koule.
PRO OSVĚTLENÁ MÍSTA pak použijete barvu světlejší – každého pravděpodobně napadne přidat do té původní barvy bílou, ale to by vám vznikla barva příliš studená a smutná. Do původní barvy musíte přidat BÍLOU PLUS NEJBLIŽŠÍ SOUSEDNÍ BARVU VE SMĚRU KE ŽLUTÉ – viz šipky v obrázku dole. (Kupříkladu do červené tedy přidám bílou plus oranžovou, do modré bílou plus zelenou. U fialové si mohu vybrat, zda přidám bílou plus modrou, nebo bílou plus červenou (osobně se přimlouvám k červené).) Přidáním sousední barvy docílíte toho, že osvětlená místa budou skutečně zářit. Výsledné barvy světel vidíte ve vnější části barevného kruhu na obrázku vlevo dole.
DO ZASTÍNĚNÝCH MÍST nepřidáte navzdory všem předpokladům černou – to byste dostali špinavou, smutnou barvu – ale BARVU KOMPLEMENTÁRNÍ k základní barvě své koule. Výsledné barvy stínů vidíte ve středu kruhu na obrázku vlevo dole.
Na obrázku vpravo dole vidíte, jaké tři barvy bychom použili na vybarvení fialové koule.
Více podrobností o míchání barev se dozvíte na kurzu Pastelkové hrátky.
Použité obrázky a pěkné video na toto téma najdete na: www.youtube.com/watch?v=WYZWDEmLR90.