Barvy se dají využít nejen ke kreativnímu sebevyjádření, ale také k diagnostice osobnosti člověka, která se jmenuje Lüscherův test. Jde o metodu, která vyhodnocuje osobnost člověka na základě toho, jaké barvy se mu líbí. Jak to funguje?
Úkol klienta je jednoduchý. Vybrat z nabízených karet s rozdílnými barvami ty, které se mu nejvíce líbí, a seřadit je dle vlastní preference. Totéž lze provést v opačném pořadí, kdy dotazovaný seřadí barvy od nejméně oblíbené. Pokračuje rozhovor nad zvoleným pořadím se zkušeným psychologem a následuje interpretace daná jedinečnou kombinací barev, jež jsou seřazeny v unikátním pořadí.
Celková diagnóza osobnosti na základě Lüscherova testu vzniká jedinečnou kombinací a pořadím zvolených barev a stojí na mnohaletých zkušenostech s používáním této metody.
Základními barvami v testu jsou šedá, modrá, zelená, červená, žlutá, fialová, hnědá a černá.
Lidem, kteří by umístili hnědou barvu jako první nejoblíbenější, jsou přisuzovány vlastnosti jako tělová smyslnost, vysoká potřeba jistoty, touha zapustit kořeny nebo tendence vyhýbat se situacím, které způsobují nepohodu.
Žlutá je charakteristická uvolněností až expanzivností a spontaneitou. Představuje tendenci oprostit se od zažívaných konfliktů a ukazuje na zaměřenost do budoucnosti.
Modrá barva reprezentuje potřebu klidu, odkazuje na empatii, emocionální vyrovnanost a vnitřní harmonii.
Šedá je neutrální barva, není ani relaxační, ani expanzivní. Její preference ukazuje na neangažovanost v životě pacienta a absenci vnitřního nasazení.
Zelená jako barva první volby demonstruje pohotovost člověka k odporu, houževnatost a vytrvalost. Ukazuje na pocit pevné půdy pod nohama, rezistenci vůči změně a potřebu udělat dojem.
Červená je výrazem vitální síly, impulzivnosti, tendence vítězit a prosadit se. Lidé, kteří ji preferují před ostatními barvami, jsou rázní a chtějí žít plný život.
Fialová souvisí s kontemplativním založením. Lidé, kteří si oblékají šaty ve fialové barvě nebo jinak dávají najevo, že ji upřednostňují, jsou velmi senzitivní a mohou věřit až v nadpřirozené schopnosti. Někdy může tato barva indikovat emocionální nevyzrálost a labilitu.
Černá je protestem, touhou nebýt vidět, negací všeho současného a zároveň poukazuje na tendenci jednat nemoudře a ukvapeně.
Celková diagnóza osobnosti na základě Lüscherova testu však vzniká jedinečnou kombinací a pořadím zvolených barev a stojí na mnohaletých zkušenostech s používáním této metody. Tato metoda tvoří pouze doplňující údaj vedle palety dalších osobnost posuzujících metod.
Test si můžete vyzkoušet sami doma. Možná se sami o sobě něco nového dozvíte a kdo ví, postupem času v sobě objevíte stránky, které vám byly dlouhou dobu utajené.
Zdroj: http://psychologie.cz/co-o-vas-rikaji-vase-oblibene-barvy/